APEL GRAĐANIMA

Obzirom da smo suočeni sa velikom problemom kršenja pravila samoizolacije od strane lica kojima je rješenjem federalnog sanitarnog inspektora određena samoizolacija,  Krizni štab ZU Dom zdravlja Velika Kladuša upućuje apel građanima da poštuju pravila samoizolacije, da ostanu kod kuće izdvojenih od ostalih ukućana, da u slučaju pojave simptoma (povišena temperatura, kašalj, otežano disanje, druge rane simptome bolesti kao što su groznica, bolovi u mišićima) kontaktiraju odgovornu osobu Higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja, da ne dolaze u Dom zdravlja jer tako mogu ugroziti medicinsko osoblje i druge pacijente, što bi u konačnici dovelo do kolapsa zdravstvenog sistema.

Upozoravaju se građani da je za kršenje pravila samoizolaciji predviđena  novčana kazna, ali i kazne zatvora.

Poseban apel upućujemo starijim osobama i osobama sa kroničnim oboljenjima da ne izlaze iz svojih kuća osim u slučaju prijeke potrebe, a posebno da izbjegavaju javna mjesta kao što su trgovine, banke, pošte, šelter sale, i sl., te porodična okupljanja na kojima je prisutan veći broj osoba.

U slučaju osjećaja anksioznosti povodom pojave pandemije, građanima je na raspolaganju psihološka podrška , koja će putem telefona biti pružena svima koji imaju problema sa prevazilaženjem ove krize. Telefonska linija Centra za mentalno zdravlje je otvorena svaki radni dan u terminu od 7 do 13 sati.

037/316-186

D I R E K T O R